СЛАВУТИЧ – 32 роки по тому

26 квітня – День пам'яті загиблих в радіаційних аваріях і катастрофах. Цього року виповнилося 32 роки з моменту Чорнобильської катастрофи – найбільшої за всю історію ядерної енергетики в світі.

7 грудня 2003 року Генеральна Асамблея ООН підтримала рішення Ради голів держав Співдружності про проголошення 26 квітня Міжнародним днем ​​пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф, а також закликала всі держави-члени ООН відзначати цей Міжнародний день і проводити відповідні заходи в його рамках. У грудні 2016 року вона проголосила 26 квітня Міжнародним днем ​​пам'яті про чорнобильську катастрофу.

1986 рік – на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний вибух, що спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу.

В результаті вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблоку. Майже відразу на місце аварії приїхали пожежники. Вогонь гасили до 5 ранку. Однак в середині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.

Після вибуху і пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не тільки території України, Білорусі та Росії, а й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомого рівня небезпеки.

Сталося радіоактивне зараження території загальною площею 207,5 тисячі кв. км. Загальна площа радіаційного забруднення України склала 50 тисяч кв. км. в 12 областях, радіаційному забрудненню підлягли 19 російських регіонів з територією майже 60 тисяч кв. км і з населенням 2,6 млн. чоловік. Були забруднені 46,5 тисяч кв. км. території Білорусі, де проживало близько 20% населення республіки. До групи ризику потрапили персонал ЧАЕС, учасники ліквідації наслідків аварії, евакуйовані люди і населення уражених територій. Зазнали впливу радіації майже 8,4 млн. людей в Білорусі, Росії, Україні, сотні тисяч були евакуйовані із забруднених територій. В результаті цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн. га земель.

З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено. У 2004 році був проведений тендер на проектування і будівництво нового «саркофага» – нового безпечного конфайнмента. Його будівництво почалося в 2012 році. 29 листопада 2016 року на об'єкт «Укриття» була насунута Арка Нового безпечного конфайнмента. За задумом проектувальників, нова споруда зможе вирішити проблему, як мінімум, на сто років, хоча ліквідувати станцію планують в 2065. В даний момент, всередині нового укриття, ведуться роботи по демонтажу та утилізації всіх складових 4-го енергоблоку. Майданчик ЧАЕС охоплює 1,5 квадратних кілометра. На ньому знаходиться близько 250 будівель, де працює майже 2300 осіб.

На честь цих подій в місті Славутич і Прип'ять були проведені заходи, присвячені аварії на Чорнобильській АЕС, щоб вшанувати пам'ять загиблих, висловити свою солідарність та зобов'язання у вирішенні нагальних проблем, пов'язаних з наслідками катастрофи. Традиційно, на заходи були присутні Green Cross серед яких: Засновник Зеленого Хреста України – Сапіга Юрій Станіславович, Регіональні Координатори Зеленого Хреста України – Германович Олена Альбертівна, Бойко Тетяна Олександрівна. Працівники атомної станції, жителі міста Славутич, школярі представники адміністрації та гості міста поклали квіти до меморіалу пам'яті аварії.

Діяльність і підтримка Зеленого Хреста в Україні та реалізація програми SOCMED запорука плідної роботи та тісної співпраці з партнерами з GCCH і GCI, а також місцевими органами влади і партнерів в Україні.

Ліквідатори аварії, які проявили героїзм і безстрашність, заслуговують вічної пам'яті та поклоніння. Сподіваємося, що такої біди і катастрофи, яка сталася в Україні, більше не трапиться на планеті Земля.

Green Cross Ukraine

Logo Big

Дякуємо Вам за інтерес, який Ви проявили до нашої організації.

Ми відкриті для конструктивного діалогу та співпраці, а також сподіваємося на Вашу підтримку.

Національна екологічна благодійна організація "Зелений Хрест України"

IBAN: UA 70 322313 0000026008000041756