Чорнобиль - 35-ти річчя всесвітньої катастрофи

Дорогі та шановні ветерани,
Дорогі ліквідатори і жителі легендарного і унікального міста Славутич.

Нас з 1999 року запрошують брати участь у заходах міста, які присвячені чорнобильським дням і трагедії, яка 26 квітня 1986 року сталась біля міста Прип'ять.
Однак, вже більше 10 років нас ніхто не запрошує, а ми приїжджаємо до вас самі з нашими партнерами з усіх країн і друзями.

Ми раді, що нас і далі підтримують однодумці і партнери. Програма СОЦМЕД, в рамках якої ми працюємо більше 23 років, підтримується Швейцарським Зеленим Хрестом не тільки координаційно, а й матеріально. Завдяки Швейцарському Зеленому Хресту кожна третя дитина в Славутичі мала можливість безкоштовно оздоровитися в Закарпатті. Продовжує працювати і розвиватися діяльність клубу «Матері і дитини».

Також з цього року ми плануємо розпочати роботу в нових напрямках і проектах, пов’язаних з сонячною енергетикою. Розвиток нових напрямків і підтримка Зеленого Хреста в Україні можлива завдяки допомозі та особистій координації Мартіна Боймле – Виконавчого директора Зеленого Хреста Швейцарії. Мартін Боймле переконаний, що майбутнє за зеленою енергетикою. З такими словами він звернувся до жителів міста Славутич: «Техногенні катастрофи не можуть і не повинні забирати життя тисячі людей і в історії людства не повинні траплятися подібні катастрофи, як вибух на Чорнобильській атомній електростанції та на Фукусімі».

В результаті Чорнобильської аварії радіоактивного забруднення зазанали більше 200 тис. кв. км, з них території 17 країн Європи загальною площею 207,5 тисяч квадратних кілометрів, території України (37,63 тис. кв. км), Білорусії (43,5 тис. кв. км), європейської частини Росії (59,3 тис. кв. км).

Відразу ж після катастрофи загинула 31 людина, а 500 тисяч ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації. В порядку заходів реагування в 1986 році було евакуйовано 115 тис. осіб з 188 населених пунктів в 30-кілометровій зоні відчуження навколо станції. 27 квітня було евакуйоване місто Прип'ять (47 тис. 500 осіб).

Жертвами радіоактивного викиду стали майже 8,4 мільйона жителів Білорусії, України і Росії, з них було переселено майже 404 тисячі осіб. За три десятиліття після аварії вибух на ЧАЕС - прямо або побічно - забрав до 200 тисяч життів. На сьогодні в зоні радіаційного ураження в цілому проживає близько 2,3 млн осіб.

В результаті аварії на Чорнобильській АЕС статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи в Україні мають більше 2 млн. осіб, з них 442 343 постраждалих дітей (24,5%) і понад 200 тис. учасників ліквідації наслідків аварії. Населення, яке проживає в 3-4 Чорнобильській зоні (зона гарантованого добровільного відселення та посиленого радіоекологічного контролю), до цього часу підпадає під вплив наслідків аварії, які негативно впливають на:

 • загальний стан здоров'я сімей та дітей (зовнішнє і внутрішнє опромінення, стреси, зростання захворюваності і смертності серед населення);
 •  соціально-економічний статус населення;
 • психологічний стан населення;
 • економічний стан і благополуччя територій;
 • екологічний стан країни (радіаційне забруднення, атмосферне забруднення, забруднення грунту і води).

На сьогоднішній день від людей, які постраждали під час аварії на Чорнобильській АЕС, народилося більше 1,5 млн. Дітей. Дослідження показують, що їх здоров'я гірше, ніж здоров'я дітей, які проживають на незабрудненій території. У дітей-чорнобильців спостерігається низький імунітет, схильність до розвитку патологічних процесів, нестійкість генетичного апарату, вегето-судинна дистонія, функціональна недостатність щитовидної залози, захворювання серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, кістково-м'язового апарату, ендокринної системи, органів дихання.

Для усунення негативного впливу наслідків Чорнобильської аварії актуальними заходами залишаються:

 • оздоровлення та реабілітація дитячого населення;
 • профілактика захворювань і заходи по зміцненню здоров'я;
 • медичне обстеження населення і надання своєчасної допомоги і консультацій;
 • соціально-психологічна реабілітація;
 • інформаційна робота з чорнобильської тематики (різні акції, заходи, публікації, наукова робота);
 • поліпшення соціально-економічного стану потерпілого населення, яке проживає на територіях, які належать до 3-4 Чорнобильської зони;
 • міжнародне співробітництво та реалізація спільних проектів;
 • соціально-економічний розвиток постраждалих територій.

Ми і далі плануємо надавати допомогу нужденним категоріям населення, які проживають на територіях, які вважалися і є чорнобильськими територіями.
Діти - майбутнє країни.
Не можна ігнорувати минуле, якщо хочеш рухатися в майбутнє, а ми і наші діти повинні пам'ятати про подвиг, який був здійснений в ті страшні і трагічні квітневі дні.

З повагою,
Юрій Сапіга
Засновник, Голова правління GCU

 

Logo Big

Дякуємо Вам за інтерес, який Ви проявили до нашої організації.

Ми відкриті для конструктивного діалогу та співпраці, а також сподіваємося на Вашу підтримку.

Національна екологічна благодійна організація "Зелений Хрест України"

IBAN: UA 70 322313 0000026008000041756