Катастрофічні екологічні наслідки війни

Мільйони біженців, загроза світового голоду, енергетична криза - війна в Україні, яку розпочав президент Путін і що триває вже понад три місяці, спричинила драматичні наслідки для всього світу.

stst03

Війна проти України не тільки зносить з лиця землі цілі міста, вбиває людей та руйнує інфраструктуру, а й негативно впливає на навколишнє середовище, отруюючи водні шляхи та загрожуючи екосистемам.

Збитки легкій промисловості та екологічно чутливій інфраструктурі, такій як водоочисні споруди та системи водовідведення, можуть створити проблеми, на усунення яких може піти багато років.

Росія є найбільшим у світі експортером природного газу, другим за величиною постачальником сирої нафти та третім за величиною експортером вугілля. До вторгнення в Україну три чверті російського газу та майже половина сирої нафти йшли до Європи. 2020 року на російські нафту, газ і вугілля припадала чверть енергоспоживання ЄС.

Але з 24 лютого ЄС вирішив поступово звільнитися від залежності від російських енергоносіїв. "Ми просто не можемо покладатися на постачальника, який явно загрожує нам", - заявила у березні голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн (Ursula von der Leyen).

Вже в березні Єврокомісія заявила про намір повністю відмовитися від постачання до ЄС російського викопного палива до 2030 року та озвучила плани щодо скорочення імпорту російського газу на дві третини до кінця цього року.

Одним із пунктів цього плану є збільшення запасів палива у газових сховищах. Ще один тимчасовий варіант – імпорт зрідженого природного газу, наприклад, із США. При цьому деякі експерти прогнозують нестачу газу та не виключають варіант нормування енергії.

Дефіцит продовольства та енергоносіїв після початку війни в Україні призвів до повсюдного зростання цін та інфляції.

Особливо різкий стрибок вгору спостерігається в цінах на продукти харчування. Індекс продовольчих цін Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), що відображає щомісячну зміну міжнародних цін кошика продовольчих товарів, у березні цього року досяг рекордно високого рівня.

За даними Міжнародної організації праці, за рік із березня 2021 року інфляція у світі зросла більш ніж удвічі. У єврозоні інфляція минулого місяця досягла рекордного рівня-8,1%. При цьому прогнозується, що вона ще сильніше вдарить по країнам з низьким рівнем доходу. Якщо, відповідно до недавнього прогнозу МВФ, інфляція у промислово розвинених країнах може піднятися до 5,7%, то для країн, що розвиваються, цей показник складе 8,7%.

Війна в Україні змінила життя українців назавжди. Наразі немає жодної сфери нашого життя на яку би не вплинуло російське вторгнення.

Опитування, проведене на замовлення видання Wall Street Journal та дослідницького інституту NORC при Чиказькому університеті, показало, що більше половини опитаних українців втратили на війні знайомих або родичів.

Дві третини респондентів зізнались, що через війну втратили роботу або можливості заробити на прожиття.

Це все стало причиною того, що 89% українців вважають неприйнятною потенційну угоду з Росією, яка б передбачала територіальні поступки України заради досягнення миру.

78% респондентів підтримують те, як президент України Володимир Зеленський реагує на російське вторгнення.

https://www.facebook.com/100007211555008/posts/pfbid0WcX2Tm6VWEP6141nRRtXiDGqMgFqhujq8apGi9Tg9FQKMEdjHzUXrS5myMeUZsy8l/?d=n

Окрім тисяч смертей та руйнування важливої інфраструктури, Україну може роками переслідувати ще одна, менш очевидна, але не менш важка криза, пов’язана із вторгненням Росії: екологічна. Від обстріляних хімічних заводів до вигорілих через обстріли лісів – наслідки відчують не лише екосистеми України, а й її люди.

Список збитків, завданих збройним конфліктом в Україні після незаконної анексії Криму Росією в 2014 році, довгий і, якщо не приділяти належної уваги, може тривати роками.

«Обсерваторія конфліктів» повідомила, що вплив війни на навколишнє середовище почався ще до початку широкомасштабного вторгнення. Нарощування збройних сил і підтримка їхньої готовності може споживати багато ресурсів.

Військове спорядження та транспортні засоби потребують енергії, яка зазвичай надходить з нафти, а викиди CO2 у численних військових формувань є більшими, ніж у багатьох країнах світу разом узятих.

Після початку повномасштабного вторгнення небезпеки наростають, а шкода стає набагато очевиднішою.

Окрім знищення природи через спричинені обстрілами лісові пожежі, у Чорному морі знайдено загиблими тисячі дельфінів, що може бути наслідком підвищеного шуму судноплавства та використання військово-морськими флотами потужних гідроакустичних систем. Дані про загибель дельфінів зібрав Національний природний парк Тузлинського лиману України.

Екологічні загрози, які виникли в Україні внаслідок російського широкомасштабного вторгнення, також посилюються через те, що руйнувань зазнає промисловість країни.

Адже важка промисловість є значною частиною економіки України, особливо на Сході України.

Однією із загроз високого ризику є хвостосховища, де зберігаються рідкі промислові відходи. Всього в країні їх налічується 465, де зберігають понад 6 млрд тонн відходів. І 200 з них розташовані на сході України, регіоні, який найбільше постраждав від війни.

Дослідження 2019 року, проведене Організацією з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), показало, що потенційні загрози, пов’язані з пошкодженням цих об’єктів, включають ризики повеней, вибухів, а також хімічну, екологічну та пожежну небезпеку.

Згідно з оцінкою голландської миротворчої організації PAX війни, Україна вже перебувала на межі екологічної катастрофи з початку війни на Донбасі у 2014 році. Цього вдалося уникнути шляхом створення ліній деескалації для запобігання бомбардування хімічних заводів і постійний моніторинг з боку ОБСЄ.

Однак з цього періоду багато промислових установок, які зберігають величезну кількість токсичних і радіоактивних відходів, перебувають у поганому стані через наслідки попередніх атак і відсутність технічного обслуговування.

Загалом, станом на травень 2022 року Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України зафіксувало 231 екологічний злочин, наймовірніше скоєний Росією. З кожним днем це число тільки збільшується і завдає ще більше непоправної шкоди екологічному становищу нашого світу. 

Експерти з «Екодія: Центр екологічних ініціатив» кажуть, що після закінчення війни, окрім документування всієї екологічної шкоди (щоб змусити Росію заплатити за неї), важливо також включити відновлення та захист екосистем у план відновлення України, а також відбудову населених пунктів з акцентом на природні рішення для боротьби зі зміною клімату та адаптації до неї.

https://www.radiosvoboda.org/a/ekolohichna-katastrofa-cherez-viynu-rosiyi/31921705.html

Очевидно, що кожен день, поки продовжується вторгнення, Росія порушує основні права українців.

Зло не може залишатися непокараними.

Злочини росії проти України і кожного українця-обурливі.

В. Путін і війна в Україні розбили мир в Європі і створили найбільшу кризу безпеки в Європі з часу Другої світової війни.

САМІТ НАТО ухвалив новий комплексний пакет допомоги для України.

Ми всі маємо надію, що Члени альянсу, небайдужі люди та спроможні бізнесмени будуть і надалі надавати фінансову допомогу та підтримку для нашої країни.

Ми, Українці, продовжуємо відстоювати принципи та цінності, які об’єднують всіх людей у демократичних країнах: верховенство права, непорушність суверенітету та територіальні цілісності держави.

Ми всі щиро віримо в закінчення війни та в нашу перемогу, бо з нами правда, честь та гідність.

 

Засновник GCU 

Ю.С . Сапіга.

 

https://www.radiosvoboda.org/a/video-bucha-bratska-mohyla/31795926.html

Logo Big

Дякуємо Вам за інтерес, який Ви проявили до нашої організації.

Ми відкриті для конструктивного діалогу та співпраці, а також сподіваємося на Вашу підтримку.

Національна екологічна благодійна організація "Зелений Хрест України"

IBAN: UA 70 322313 0000026008000041756